MALE AGE GROUP RESULTS
2011 Clemson Sprint Triathlon
Foothills Family Ymca Clemson, SC 5/14/2011 8:00 am
Directed By Set Up Events

---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 10 - 15 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 411 15 SAWYER WILLINGHAM SIMPSONVILLE SC 2 10:00 1:13 1 29:07 0:31 1 18:51 0:59:40
2. 362 14 MATTHEW STANLEY ACWORTH GA 3 10:40 1:22 4 32:37 0:28 3 19:19 1:04:24
3. 318 14 SETH RIDER GERMANTOWN TN 4 11:14 2:14 2 30:33 0:33 6 20:51 1:05:22
4. 237 14 CLAY MARSHALL ALPHARETTA GA 1 9:55 1:48 6 33:26 0:35 4 20:19 1:06:01
5. 171 13 ALEX HERNANDEZ GULF BREEZE FL 5 11:25 1:34 3 31:51 0:36 7 22:26 1:07:49
6. 305 14 FRANK PITTMAN ATLANTA GA 8 13:53 1:31 5 33:15 0:41 5 20:33 1:09:51
7. 413 14 JONAS WOOD NASHVILLE TN 7 12:24 1:18 7 34:52 0:41 10 23:30 1:12:44
8. 385 14 LUKE VALLE HARTSVILLE SC 10 16:51 1:49 9 36:03 0:44 2 19:18 1:14:43
9. 388 14 KEVIN WAGONER CHATTANOOGA TN 6 12:09 1:59 8 35:51 0:30 9 22:50 2:00 1:15:17
10. 55 13 GRAHAM BORSUM ANDERSON SC 9 14:23 1:52 10 39:35 0:39 8 22:38 1:19:05
11. 157 15 SAM HAILE CENTRAL SC 11 18:29 4:43 11 41:06 0:51 11 27:15 1:32:21
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 16 - 19 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 236 16 ALEX MARSHALL ALPHARETTA GA 1 9:59 1:16 2 31:10 0:32 1 18:47 1:01:44
2. 184 19 TREVOR HOPPER MEMPHIS TN 2 11:01 1:07 6 32:37 0:30 5 20:15 1:05:28
3. 88 18 JUSTIN CLARK CHATTANOOGA TN 7 13:51 1:13 4 32:09 0:33 2 18:48 1:06:32
4. 202 16 WILL JAMES PEACHTREE CITY GA 6 13:12 1:21 3 31:45 0:37 3 19:52 1:06:46
5. 238 18 CONNOR MARSHALL CRESTVIEW FL 8 13:53 1:34 1 31:08 0:44 4 20:10 1:07:27
6. 389 17 TREVOR WAGONER CHATTANOOGA TN 3 11:20 1:38 7 33:11 0:45 7 22:05 1:08:56
7. 109 17 CODY DORSEY MCDONOUNGH GA 4 12:11 1:13 5 32:09 0:31 9 24:37 1:10:39
8. 403 17 NATE WHYTE FORT MILL SC 5 12:23 1:37 8 33:14 0:45 8 23:47 1:11:44
9. 248 18 MEDFORD MCDONALD TIFTON GA 9 14:32 1:21 9 36:00 0:49 6 21:37 1:14:18
10. 143 16 PHILLIP GEORGE GAFFNEY SC 10 16:27 3:03 10 39:40 0:40 11 28:08 1:27:57
11. 142 18 JAMIE GEORGE GAFFNEY SC 11 27:05 3:13 11 40:56 0:46 10 25:56 1:37:54
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 20 - 24 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 205 23 KEVIN JETT LEXINGTON SC 1 11:22 1:38 2 30:39 0:41 2 20:05 1:04:23
2. 51 23 CHRIS BLANCO AUGUSTA GA 3 13:59 1:51 1 30:14 0:46 1 19:32 1:06:20
3. 434 24 ISAAC OVALLE MARIETTA GA 2 12:23 1:45 3 33:26 0:42 3 20:31 1:08:45
4. 263 24 NICK MILLAR ARDEN NC 4 15:15 2:51 5 36:03 0:38 4 23:25 1:18:11
5. 203 24 MARTY JASPER SIMPSONVILLE SC 6 18:42 2:58 4 34:54 0:48 7 27:06 1:24:26
6. 117 23 TODD ELLIS JONESBORO AR 5 18:10 2:25 6 39:44 2:17 6 25:01 1:27:34
7. 416 21 CHRISTOPHER YANG ATLANTA GA 7 21:42 4:35 7 44:44 1:05 5 23:49 1:35:53
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 25 - 29 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 152 27 PHIL GREGORY COLUMBIA SC 3 13:59 1:37 1 31:34 0:42 1 21:27 1:09:17
2. 118 28 DAN ENGLISH GREENWOOD SC 4 15:38 2:20 2 33:48 1:09 2 21:32 1:14:25
3. 217 27 RICHARD KORNACKI GREENVILLE SC 1 12:33 1:46 8 36:50 1:08 4 24:10 1:16:25
4. 317 27 ALLEN RHODES LAURENS SC 7 16:08 1:47 3 35:53 0:50 3 22:12 1:16:49
5. 232 27 SCOTT MACRAE COLUMBIA SC 8 16:21 2:02 4 36:00 0:53 5 24:46 1:20:01
6. 183 29 STEVE HOOVER GREENVILLE SC 5 15:43 3:01 5 36:08 1:18 6 25:58 1:22:07
7. 61 29 ADAM BRANTLEY PAWLEYS ISLAND SC 10 16:31 1:46 10 37:54 1:00 7 26:31 1:23:40
8. 363 28 GEORGE STOLLER AUGUSTA GA 6 16:03 2:40 9 37:48 1:10 8 26:31 1:24:10
9. 257 28 ANDREW MCQUEEN GREENVILLE SC 13 18:09 2:17 6 36:26 1:28 10 27:24 1:25:41
10. 314 29 RYAN RAYMOND CHARLOTTE NC 11 16:39 2:41 11 37:54 0:41 12 27:49 1:25:41
11. 53 29 JUSTIN BOGNER SIMPSONVILLE SC 14 18:18 1:45 12 38:19 0:45 9 27:16 1:26:22
12. 269 25 BRIAN MORAN SIMPSONVILLE SC 2 13:31 2:49 15 42:09 0:42 13 28:49 1:27:58
13. 241 26 ERIC MASKWA GREENSBORO NC 15 20:14 2:06 13 38:21 1:13 11 27:34 1:29:27
14. 95 29 RUSTY CURRY COLUMBIA SC 12 17:32 3:17 14 39:27 1:00 14 31:33 1:32:47
15. 214 28 KYLE KING SENECA SC 9 16:25 1:30 7 36:46 1:03
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 30 - 34 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 100 30 BENJAMIN DAVIS GREENVILLE SC 1 10:50 2:05 4 31:34 0:59 1 18:16 1:03:43
2. 340 34 STEPHEN SHENAL GREENWOOD SC 14 16:14 1:28 1 29:28 0:32 4 21:50 1:09:29
3. 44 31 JOSH BARRETT TAYLORS SC 6 14:18 2:00 3 31:18 0:38 2 21:46 1:09:58
4. 122 34 ED FARNELL EVANS GA 4 14:07 1:50 5 32:01 0:44 5 22:24 1:11:05
5. 177 32 TOMMY HOLIAN ALEXANDRIA VA 2 11:32 2:06 12 34:50 1:21 9 24:10 1:13:58
6. 372 32 JASON THOMAS ROEBUCK SC 9 15:09 1:54 11 34:48 0:42 3 21:49 1:14:20
7. 409 30 JASON WILLIAMSON ANDERSON SC 17 16:49 2:02 2 30:50 0:58 10 24:13 1:14:51
8. 348 33 SCOTT SOPKO GREENVILLE SC 3 13:46 2:22 8 33:48 1:13 13 24:56 1:16:02
9. 120 30 RYAN EVANS COLUMBIA SC 7 14:52 2:01 6 33:08 0:50 19 26:45 1:17:34
10. 334 34 FREDERICK SCOTT GREENVILLE SC 11 15:40 1:39 9 34:03 1:06 14 25:18 1:17:44
11. 277 31 DANE NELSON LYMAN SC 13 16:08 1:49 13 35:02 0:48 11 24:36 1:18:21
12. 316 30 CLARK REIFSNIDER CENTRAL SC 8 14:54 2:33 17 36:48 1:30 7 22:50 1:18:34
13. 60 33 STEVEN BRADLEY ANDERSON SC 22 19:26 2:39 7 33:29 1:06 6 22:49 1:19:28
14. 333 32 BRENT SCHIPPER SENECA SC 20 18:42 2:17 14 35:05 0:26 8 23:11 1:19:39
15. 345 31 BEN SLOOP CENTRAL SC 5 14:09 2:05 19 37:24 0:58 16 25:38 1:20:11
16. 89 32 JOSHUA CLEVELAND SIX MILE SC 10 15:34 41:09 1:23:04
17. 92 33 JASON CORSE COLUMBIA SC 12 16:07 3:17 21 38:18 1:26 15 25:23 1:24:29
18. 294 31 GRAY PATISAUL ATHENS GA 24 21:13 2:59 10 34:48 1:10 12 24:49 1:24:57
19. 321 34 MATTHEW RIZZO SIMPSONVILLE SC 19 17:55 2:04 16 36:41 0:59 21 27:22 1:24:58
20. 162 32 MICHAEL HARRISON ATLANTA GA 18 16:51 3:14 20 37:49 0:53 20 26:59 1:25:43
21. 359 31 BRENT STALLO GREENVILLE SC 15 16:40 2:48 23 38:26 1:17 18 26:36 1:25:46
22. 212 31 RUSSELL JUNKINS ANDERSON SC 16 16:41 4:06 18 37:06 1:29 17 26:27 1:25:47
23. 165 34 JASON HATFIELD INMAN SC 21 18:43 2:20 15 36:40 1:23 22 31:40 1:30:43
24. 35 32 BRYAN ANTLEY MYRTLE BEACH SC 23 20:42 3:18 22 38:19 1:59 24 38:09 1:42:25
25. 432 32 JEREMIAH CASTLEMAN ORLANDO FL 25 22:39 5:45 24 43:47 1:45 23 35:01 1:48:55
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 35 - 39 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 204 35 JASON JENKINS KINGSPORT TN 5 12:57 1:31 1 29:43 0:33 2 19:48 1:04:30
2. 419 38 JEFFREY ZICKUS ATLANTA GA 7 13:38 2:07 5 30:34 0:50 1 17:40 1:04:48
3. 81 37 BRIAN CHEEK ANDERSON SC 4 12:10 1:36 2 29:47 0:35 5 20:46 1:04:52
4. 364 38 STAN STUART ROCK HILL SC 2 11:50 1:35 4 30:27 0:42 6 21:17 1:05:48
5. 31 37 ROB ALEXANDER JEFFERSON GA 10 14:45 1:47 6 30:42 0:49 3 20:22 1:08:23
6. 240 36 WES MARSHALL EVANS GA 6 13:24 1:32 7 31:50 0:56 8 21:56 1:09:35
7. 270 36 DAVID MORGAN FLOWERY BRANCH GA 1 11:48 1:38 11 32:52 0:50 12 23:03 1:10:10
8. 386 35 ALVARO VELEZ GREENVILLE SC 3 12:05 2:00 17 34:35 0:47 9 22:00 1:11:24
9. 80 36 JOSH CASTLEMAN PICKENS SC 14 15:42 2:45 8 32:21 0:57 7 21:39 1:13:22
10. 43 39 BRADLEY BARRETT LEICESTER NC 11 15:25 1:22 14 34:04 0:38 11 22:32 1:13:59
11. 298 35 JERRY PERULLO ATLANTA GA 18 16:10 2:04 3 30:25 0:55 17 25:17 1:14:49
12. 114 36 TODD EDWARDS GREER SC 22 19:17 1:44 9 32:23 1:23 4 20:30 1:15:15
13. 258 36 JARED MEADOWS POWDER SPRINGS GA 8 14:20 2:59 10 32:38 1:08 16 24:38 1:15:42
14. 74 36 SCOTT CARLSON GREER SC 21 17:26 2:33 12 32:54 0:49 10 22:19 1:15:58
15. 105 38 CHRIS DISBROW CLEMSON SC 19 16:20 1:51 15 34:17 0:42 13 23:39 1:16:48
16. 284 35 ROBERT OCHS DACULA GA 15 15:55 2:09 16 34:31 0:44 14 23:58 1:17:16
17. 228 38 THOMAS LOCKHART GREENVILLE SC 9 14:38 1:44 13 32:56 1:04 19 27:02 1:17:22
18. 123 35 WILLIAM FISH PELZER SC 17 16:03 1:52 19 36:53 1:01 15 24:27 1:20:15
19. 222 37 RICK LEONARD BUFORD GA 13 15:33 1:43 18 35:39 0:50 21 28:06 1:21:50
20. 32 36 STERLING ALEXANDER RALEIGH NC 20 16:40 1:44 20 37:05 1:30 18 26:09 1:23:07
21. 225 39 MARSHALL LINDSAY CHARLOTTE NC 12 15:30 3:02 22 37:44 1:13 22 29:53 1:27:20
22. 163 38 JOHN HARTZELL SIMPSONVILLE SC 16 15:58 3:17 21 37:16 1:09 23 30:28 1:28:06
23. 425 35 BEN OWENS GREENVILLE SC 24 28:24 3:02 23 38:03 1:25 20 27:51 1:38:43
24. 176 39 CHRIS HOGAN SIMPSONVILLE SC 23 24:02 2:46 24 44:37 0:36 24 31:33 1:43:32
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 40 - 44 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 271 41 MATT MORRIS SIMPSONVILLE SC 4 13:28 1:25 1 29:05 0:38 1 20:08 1:04:44
2. 361 44 JAMES STANLEY ACWORTH GA 2 12:50 1:42 2 29:57 0:33 4 22:43 1:07:44
3. 404 43 SCOT WHYTE FORT MILL SC 1 11:42 1:24 4 31:16 0:37 2 21:28 2:00 1:08:25
4. 64 42 SCOTT BROOKS ANDERSON SC 7 14:22 2:03 3 30:09 0:46 3 22:25 1:09:43
5. 255 41 MICHAEL MCNEILLY GAINESVILLE GA 3 13:07 1:57 5 32:16 0:48 11 24:31 1:12:36
6. 75 44 TOM CARROLL GREENVILLE SC 11 15:13 2:00 6 32:39 0:52 7 23:26 1:14:06
7. 429 44 DAVID SCHAFFER SIMPSONVILLE SC 13 15:29 2:31 7 32:50 0:41 8 23:35 1:15:04
8. 104 40 JASON DIERKS GREENVILLE SC 6 14:17 2:40 16 35:23 1:27 15 25:24 1:19:09
9. 121 42 ROBERT FARMER ASHEVILLE NC 18 16:55 2:42 19 35:47 1:16 5 23:05 1:19:43
10. 281 40 BRIAN NORTON SIMPSONVILLE SC 24 18:27 2:12 15 35:01 0:44 6 23:24 1:19:47
11. 418 43 MIKE YANOVER GREENVILLE SC 19 16:59 3:16 13 34:43 1:25 9 24:01 1:20:22
12. 442 42 TODD WHITLEY GREER SC 12 15:15 3:45 10 33:36 1:22 19 27:00 1:20:57
13. 99 43 DAN DANTZLER ATLANTA GA 8 14:27 2:20 17 35:31 1:10 21 27:47 1:21:12
14. 406 42 DALE WIIK GREENVILLE SC 27 20:55 1:52 8 32:51 0:56 13 25:08 1:21:41
15. 50 42 TOM BLAKE MATTHEWS NC 5 13:59 1:55 23 37:43 0:54 20 27:21 1:21:50
16. 319 44 JACK RIORDAN GREENVILLE SC 10 15:01 4:02 18 35:46 1:29 18 26:28 1:22:43
17. 40 44 WILLIAM BALDWIN SENECA SC 23 18:06 2:59 20 36:21 1:11 10 24:11 1:22:48
18. 211 41 DAVID JUDD MAULDIN SC 21 17:20 3:38 22 37:23 0:55 14 25:23 1:24:36
19. 113 44 STEVE EATON GREENVILLE SC 15 16:19 3:13 21 36:28 1:08 22 28:27 1:25:34
20. 213 41 ROB KELLEY CHARLOTTE NC 14 16:07 2:54 25 38:47 1:28 17 26:22 1:25:36
21. 167 44 ZACK HEARD TRAVELERS REST SC 22 17:47 3:01 29 40:59 1:24 12 24:39 1:27:48
22. 230 40 ALEX LOPEZ GREENVILLE SC 30 25:14 2:10 14 34:55 0:54 16 25:50 1:29:00
23. 110 41 CLAY DRIGGERS GREENVILLE SC 26 20:03 2:57 11 33:42 1:16 28 31:31 1:29:27
24. 346 44 DAVID SMITH HENDERSONVILLE NC 25 19:50 3:13 12 34:20 2:15 24 30:04 1:29:40
25. 209 43 DAVID JOHNSTONE CLEMSON SC 16 16:32 2:36 30 41:50 0:45 25 30:12 1:31:53
26. 287 41 ROBERT OSBORNE CLEMSON SC 20 17:20 3:22 28 39:50 1:21 26 30:15 1:32:05
27. 394 42 JAMES WASSON FORT MILL SC 29 23:06 2:48 27 39:21 0:57 23 28:37 1:34:46
28. 302 44 DIRK PIRWITZ GREER SC 28 21:13 3:41 24 38:03 2:06 27 31:07 1:36:07
29. 426 43 MIKE BELL GREER SC 32 29:19 5:13 31 44:54 1:45 29 33:51 1:54:59
30. 292 44 COREY PARKER GREENVILLE SC 33 30:04 6:07 32 46:11 3:46 30 34:18 2:00:23
31. 77 44 RICK CARTER YORK SC 17 16:42 2:54 9 33:02 1:03
32. 174 40 MARION HINSON IRMO SC 31 26:05 2:36 26 39:11
33. 125 43 JOE FLENNIKEN ROSWELL GA 9 14:51 2:47
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 45 - 49 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 239 46 KEITH MARSHALL ALPHARETTA GA 3 13:36 1:35 2 29:15 0:35 1 19:39 1:04:37
2. 197 45 RANDY PARKS EASLEY SC 5 13:47 1:34 1 29:03 0:42 2 20:46 1:05:50
3. 164 46 TED HARVEY STATESBORO GA 4 13:36 1:39 3 29:32 0:49 3 21:29 1:07:04
4. 304 49 FRANK PITTMAN ATLANTA GA 2 13:36 1:41 5 31:30 0:41 5 21:49 1:09:15
5. 132 45 MARK FULCHER AUGUSTA GA 9 15:01 2:01 4 29:42 1:08 6 21:53 1:09:43
6. 377 45 STEFAN TOLAN GREER SC 1 12:12 1:56 6 32:00 0:46 8 23:03 1:09:55
7. 116 48 TIM EICHSTAEDT LEXINGTON SC 7 14:07 1:28 11 33:17 0:37 12 24:04 1:13:32
8. 384 48 FRANKIE VALLE HARTSVILLE SC 15 16:31 2:17 8 32:51 0:47 7 22:00 1:14:23
9. 323 47 DAVID ROBINSON TRENTON SC 8 14:57 2:31 10 32:58 0:49 9 23:23 1:14:35
10. 36 49 BOB ASHWORTH GREER SC 10 15:14 2:09 12 33:21 0:56 17 25:25 1:17:03
11. 410 47 JOHN WILLINGHAM SIMPSONVILLE SC 22 17:18 1:40 13 33:26 1:02 11 23:49 1:17:13
12. 335 48 TYLER SCOTT GREER SC 19 16:54 2:01 16 33:46 1:02 10 23:37 1:17:18
13. 233 49 MIKE MADDEN ANDERSON SC 11 15:27 2:38 7 32:21 1:17 18 25:37 1:17:19
14. 115 49 BRAD EGGEBRAATEN TAYLORS SC 23 17:22 2:39 9 32:57 0:55 13 24:07 1:17:58
15. 322 45 RUSSELL ROARK CLEMSON SC 6 13:59 2:18 19 34:43 1:03 23 26:51 1:18:51
16. 249 46 MILTON MCELROY SUWANEE GA 21 17:13 3:03 21 35:12 0:34 14 24:08 1:20:08
17. 56 47 TIMOTHY BORSUM ANDERSON SC 28 21:21 2:17 17 33:51 1:08 4 21:36 1:20:10
18. 332 47 JOHN R. SAYLOR SENECA SC 12 15:28 3:36 18 33:53 1:17 20 26:21 1:20:33
19. 399 47 JEFF WELLS SIMPSONVILLE SC 18 16:50 3:18 15 33:41 0:54 21 26:26 1:21:07
20. 138 45 CHRIS GASSNER SIMPSONVILLE SC 14 16:11 3:19 14 33:35 1:34 22 26:34 1:21:11
21. 367 47 ROBERT SWARNER SENECA SC 16 16:32 2:46 22 35:38 1:25 15 24:52 1:21:12
22. 30 46 MARTIN AIGNER SPARTANBURG SC 20 17:06 2:58 23 35:43 2:15 16 25:04 1:23:04
23. 59 48 NATHAN BRADFORD ANDERSON SC 24 17:38 2:36 27 37:39 0:58 19 26:20 1:25:09
24. 194 48 PAUL HULME ASHEVILLE NC 26 18:53 3:14 24 35:48 0:57 24 27:18 1:26:08
25. 206 47 MIKE JOHNSON ATLANTA GA 25 18:28 3:11 20 35:10 1:44 26 29:22 1:27:53
26. 444 45 CLINT BURDETT IRMO SC 27 19:19 3:01 25 35:54 1:07 25 28:56 1:28:16
27. 393 49 DAVID WARD LAKE TOXAWAY NC 13 15:45 1:41 26 36:14 0:43 29 34:07 1:28:28
28. 250 47 JEFFREY MCINTIRE GAINESVILLE GA 17 16:37 2:50 28 39:25 1:27 28 30:51 1:31:08
29. 282 49 CHUCK NYBERG GREENVILLE SC 29 21:56 3:36 29 41:31 0:58 27 29:32 1:37:30
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 50 - 54 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 160 50 JOE HAMMOND TRAVELERS REST SC 6 14:14 1:40 1 30:32 0:39 1 18:44 1:05:47
2. 93 50 ED CORYELL ASHEVILLE NC 2 12:30 1:35 2 31:34 1:04 3 21:00 1:07:41
3. 192 50 TED HUBBARD TRYON NC 3 13:12 1:33 4 31:51 0:35 2 20:47 1:07:55
4. 338 51 THOMAS SEALEY GLEN ALLEN VA 1 12:07 2:04 6 32:49 0:39 5 23:02 1:10:40
5. 365 50 GENE SUMMEY SHELBY NC 7 14:15 1:57 3 31:35 0:52 4 22:18 1:10:55
6. 382 53 FRANK TUCKER GREENVILLE SC 5 14:04 2:46 5 32:45 0:49 8 23:55 1:14:16
7. 146 51 DAVID GODWIN GREENVILLE SC 12 16:25 2:14 7 33:31 1:04 7 23:43 1:16:54
8. 133 52 TEO GAMISHEV COLUMBIA SC 10 16:22 1:36 11 34:31 0:49 10 24:29 1:17:46
9. 392 50 JEFF WALTHEW LYMAN SC 11 16:22 2:08 9 34:11 1:00 9 24:15 1:17:55
10. 396 52 ROY WATKINS ROCK HILL SC 4 13:41 2:21 12 35:25 0:51 12 25:48 1:18:05
11. 371 54 TIM THIGPEN REIDVILLE SC 13 16:28 2:12 15 37:12 0:22 6 23:12 1:19:25
12. 414 52 THOMAS WOOD LEXINGTON SC 14 16:32 3:06 10 34:20 1:01 11 24:32 1:19:29
13. 150 50 DUANE GREENE SIX MILE SC 9 16:21 2:22 13 36:29 0:52 15 26:38 1:22:39
14. 291 51 CHIP PALMER GREER SC 8 16:05 3:50 14 36:36 1:50 14 26:09 1:24:28
15. 71 53 SCOTT CALLISON LEXINGTON SC 16 17:55 3:07 8 34:05 1:21 16 28:04 1:24:30
16. 306 52 BLAKE POLEYNARD SENECA SC 15 17:05 3:31 19 41:20 1:46 13 26:06 1:29:46
17. 312 52 LUIS RAMIREZ TAYLORS SC 18 23:33 2:42 18 40:36 1:17 17 28:23 1:36:28
18. 186 50 CHARLES HORTON ANDERSON SC 17 18:56 3:48 17 38:18 1:25 19 34:34 1:36:58
19. 350 54 GENE SPAAR SIMPSONVILLE SC 19 24:00 2:52 16 37:50 1:01 18 31:40 1:37:21
20. 337 54 ROBERT SCRIPNICK FLORENCE SC 20 25:58 1:42:08
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 55 - 59 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 103 56 ROBERT DIBELLA SALEM SC 2 13:50 1:47 2 31:12 1:00 1 22:26 1:10:12
2. 127 55 FORREST FOWLER TRAVELERS REST SC 3 14:00 2:01 1 30:22 0:59 2 24:44 1:12:04
3. 295 56 THOMAS PECHT BUFORD GA 4 14:01 2:28 3 31:14 1:03 3 26:06 1:14:50
4. 331 56 MIKE SAYLES LEXINGTON SC 1 13:45 1:49 5 32:20 0:39 7 27:34 1:16:07
5. 168 59 O.D. HENDRICKS PICKENS SC 6 19:27 2:03 4 31:51 1:00 5 26:42 1:21:01
6. 159 57 WILLIAM HALL GREENVILLE SC 5 18:54 2:46 6 35:34 1:35 6 27:20 1:26:06
7. 42 55 DONALD BARNES GAFFNEY SC 7 20:06 2:55 7 35:52 1:35 4 26:32 1:26:58
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 60 - 64 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 353 61 REAGAN SPLADY CLEVELAND SC 2 15:14 2:56 1 31:21 1:05 1 23:15 1:13:50
2. 58 62 GLENN BRACKIN SIMPSONVILLE SC 1 13:53 3:19 2 34:23 1:15 3 27:04 1:19:52
3. 355 60 JOHN SPRAY GREENVILLE SC 3 17:50 4:01 4 36:40 1:29 2 24:53 1:24:50
4. 155 61 DOUG GURLEY WARRENVILLE SC 5 20:06 2:43 3 36:18 0:57 4 28:25 1:28:27
5. 101 64 DARELL DAVIS ANDERSON SC 4 18:40 2:55 5 40:57 1:20 5 30:09 1:34:00
6. 68 62 DOUG BUTLER GREER SC 6 22:15 4:40 6 41:10 1:32 6 38:45 1:48:20
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 65 - 69 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 200 66 DAN HYRE WINSTON-SALEM NC 1 13:47 3:01 2 35:39 0:32 1 22:50 1:15:48
2. 430 68 CURTIS FARMER MOORESBORO NC 2 15:16 2:23 3 37:41 1:02 2 27:18 1:23:38
3. 265 66 ROGER MILLS STOCKBRIDGE GA 4 26:15 1:17 1 32:29 0:46 3 28:06 2:00 1:30:51
4. 428 67 ROBERT SEXTON CHARLOTTE NC 3 21:15 2:49 4 38:42 1:32 4 30:17 1:34:34
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 70 - 74 (90)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM T1 Rank BIKE T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 412 71 FRED WOOD WAYNESVILLE NC 1 17:29 3:24 1 41:05 1:30 1 38:22 1:41:48
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 75 - 79 (** NONE **)
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 80 - 84 (** NONE **)
---------------------------------------------------------------------------
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 85 - 99 (** NONE **)
---------------------------------------------------------------------------