MALE AGE GROUP RESULTS
2014 Sugar Creek Youth Triathlon
Sugar Creek Clubhouse - Greer, SC 9/1/2014 8:00 am
Directed By Sugar Creek Fun Runs

---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 1 - 9 (300)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM Rank T1 Rank BIKE Rank T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 14 9 DEVIN COUNCIL GREER SC 1 1:41 4 0:50 1 10:59 5 0:27 2 9:41 0:23:37
2. 62 8 BEN MCBRIDE GREENVILLE SC 2 2:15 1 0:29 8 13:51 1 0:21 1 9:31 0:26:26
3. 64 8 THOMPSON JONES ARDEN NC 5 2:28 2 0:31 2 12:07 3 0:27 11 11:35 0:27:05
4. 126 9 JACOB VIEHE GREER SC 12 2:37 8 1:16 4 12:53 6 0:28 3 10:28 0:27:40
5. 99 9 ZACHARY SMITH GREENVILLE SC 4 2:25 9 1:18 7 13:08 11 0:32 7 10:53 0:28:15
6. 92 8 JEAN-CHRISTOPH LEBLANC SIMPSONVILLE SC 8 2:35 7 1:12 3 12:16 9 0:31 12 11:58 0:28:31
7. 85 8 EMILIEN CHAFFRAIX GREENVILLE SC 14 2:42 14 1:49 5 12:55 10 0:32 10 11:28 0:29:24
8. 107 7 DUNCAN BOWEN CLEMSON SC 6 2:28 12 1:42 6 13:03 15 0:35 16 12:47 0:30:32
9. 93 9 JACK MATTHEWS GREENVILLE SC 15 2:46 11 1:40 11 13:58 17 0:41 13 12:04 0:31:07
10. 76 8 PATRICK KUCABA SIMPSONVILLE SC 22 2:59 19 2:35 12 14:43 2 0:24 5 10:41 0:31:21
11. 28 8 ETHAN HAGER SIMPSONVILLE SC 19 2:51 16 2:10 13 15:15 16 0:36 6 10:51 0:31:42
12. 52 9 LUKE WORKMAN GREER SC 3 2:18 10 1:37 22 16:41 14 0:35 9 11:17 0:32:25
13. 134 9 CARTER MANSFIELD SIMPSONVILLE SC 26 3:19 20 2:40 9 13:56 12 0:34 17 12:47 0:33:13
14. 87 8 JACKSON DILLE GREER SC 16 2:48 26 3:16 18 16:04 7 0:30 4 10:39 0:33:16
15. 111 8 TRIPP BRYANT GREER SC 18 2:51 5 1:09 20 16:29 27 2:02 8 10:57 0:33:25
16. 45 9 JORDAN ADAMS SIMPSONVILLE SC 10 2:35 3 0:34 23 17:06 18 0:42 18 13:19 0:34:15
17. 148 9 WILLIAM WATSON GREENVILLE SC 9 2:35 17 2:32 17 15:40 8 0:30 19 14:08 0:35:23
18. 114 9 CHAMP REEVES EASLEY SC 20 2:52 23 2:59 25 17:34 20 0:44 14 12:09 0:36:16
19. 132 8 ALEX MCDANIEL SIMPSONVILLE SC 13 2:38 6 1:12 19 16:12 26 1:35 21 15:04 0:36:39
20. 86 8 GEORGE DAVENPORT III GREER SC 28 4:19 28 3:50 16 15:39 19 0:43 15 12:18 0:36:47
21. 83 8 NOAH BOROUGHS GREENVILLE SC 21 2:53 22 2:46 14 15:22 13 0:34 22 15:44 0:37:18
22. 95 8 MATTHEW MORGAN GREER SC 23 3:00 21 2:44 21 16:39 4 0:27 20 14:41 0:37:28
23. 118 8 GUNNER NORENE BLYTHEWOOD SC 11 2:36 27 3:33 10 13:57 22 0:54 27 16:36 0:37:35
24. 139 9 FISHER JOHNSON GREER SC 17 2:48 18 2:32 15 15:35 28 2:03 25 16:08 0:39:04
25. 142 8 WILLIAM RAILEY GREER SC 7 2:33 15 2:02 26 18:34 21 0:45 23 15:50 0:39:43
26. 115 9 MILES ROGERS TAYLORS SC 25 3:12 24 3:11 24 17:29 23 0:58 26 16:23 0:41:12
27. 61 8 CHAPMAN WALTERS GREER SC 24 3:06 25 3:13 27 21:00 24 1:00 24 16:07 0:44:26
28. 136 9 CADEN DAVIS GREENVILLE SC 27 4:15 13 1:47 28 21:31 25 1:33 28 18:49 0:47:53
105 8 EVAN MOZINGO GREENVILLE SC
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 10 - 11 (300)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM Rank T1 Rank BIKE Rank T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 9 11 JOHN BROOME GREER SC 2 1:34 8 1:13 4 10:09 14 0:28 1 8:39 0:22:02
2. 97 10 CHAZ ROZEMA SIMPSONVILLE SC 19 2:23 5 0:45 5 10:24 3 0:20 2 9:05 0:22:56
3. 68 10 EVAN SHEALY TAYLORS SC 9 1:58 3 0:31 6 10:39 22 0:46 3 9:34 0:23:26
4. 13 11 MCLAIN BROWN GREENVILLE SC 7 1:53 7 0:57 1 9:37 28 1:13 5 9:49 0:23:27
5. 39 11 ALEXZANDER MACKEY SUMMERVILLE SC 6 1:51 14 1:38 3 10:08 9 0:25 9 10:07 0:24:07
6. 69 11 HARPER UHLEMANN GREER SC 12 2:00 2 0:25 8 11:30 12 0:28 7 9:58 0:24:19
7. 82 11 LUKE BARNHILL IRMO SC 13 2:01 9 1:16 7 10:50 6 0:21 8 10:06 0:24:32
8. 147 10 NATHAN SPITZER GREENVILLE SC 14 2:02 11 1:23 2 9:47 20 0:42 13 10:55 0:24:47
9. 6 11 ALEXANDER CARR GREER SC 1 1:28 1 0:20 16 13:21 10 0:25 4 9:47 0:25:20
10. 8 10 RYAN PEREZ-CUBAS SIMPSONVILLE SC 3 1:35 10 1:21 11 12:31 7 0:21 12 10:54 0:26:39
11. 37 11 ANDY PENNINGER GREER SC 4 1:49 18 1:54 12 12:42 2 0:20 6 9:58 0:26:41
12. 55 11 WALKER REED GREENVILLE SC 10 1:59 16 1:42 10 12:00 17 0:34 11 10:35 0:26:48
13. 84 11 ADAM BUCKLER GREER SC 16 2:14 12 1:24 20 13:57 5 0:21 10 10:14 0:28:08
14. 34 10 WILLIAM WOLFE SIMPSONVILLE SC 8 1:57 20 2:05 9 11:33 19 0:41 19 12:27 0:28:41
15. 90 10 GAVIN KELLER SIMPSONVILLE SC 15 2:04 13 1:30 17 13:24 16 0:33 15 11:29 0:28:58
16. 58 11 CARSON MOZINGO GREENVILLE SC 5 1:50 15 1:40 15 13:20 8 0:22 17 11:54 0:29:05
17. 29 10 PATRICK HINKSON HUNTERSVILLE NC 24 2:33 6 0:51 13 12:48 18 0:40 20 12:31 0:29:21
18. 26 10 LUCAS CUMMINGS LYMAN SC 27 2:56 17 1:47 14 13:15 4 0:21 14 11:16 0:29:33
19. 60 11 GRAM BROWNLEE GREER SC 20 2:23 4 0:35 18 13:54 15 0:30 25 13:35 0:30:55
20. 66 11 LUKE LARSEN GREER SC 17 2:15 23 2:19 23 14:59 26 0:53 16 11:44 0:32:08
21. 65 10 LUCAS LAGRANGE GREER SC 18 2:19 24 2:26 21 14:16 13 0:28 22 12:47 0:32:14
22. 110 11 JACOB BISHOP-PIRRONE TAYLORS SC 26 2:52 22 2:10 19 13:56 23 0:46 23 12:48 0:32:29
23. 125 11 MATTHEW LITTRELL GREER SC 22 2:27 21 2:05 25 15:55 11 0:27 18 11:59 0:32:53
24. 47 11 ADAMS KEEFER GREER SC 11 1:59 26 3:15 22 14:56 21 0:42 24 13:04 0:33:54
25. 81 10 BRYAN WEBB GREENVILLE SC 21 2:26 25 2:54 24 15:53 24 0:47 26 14:15 0:36:13
26. 91 11 OWEN LAIRD GREENVILLE SC 28 3:09 27 4:00 26 16:08 27 0:58 28 16:03 0:40:16
27. 135 11 COLE MANSFIELD SIMPSONVILLE SC 25 2:33 19 2:00 28 26:05 1 0:19 21 12:38 0:43:32
28. 120 11 GARRETT COLEMAN WINSTON GA 23 2:28 28 4:45 27 25:03 25 0:53 27 14:22 0:47:28
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 12 - 13 (300)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM Rank T1 Rank BIKE Rank T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 16 13 DOMINIC HINKSON HUNTERSVILLE NC 2 1:37 2 0:43 2 10:01 1 0:14 2 8:18 0:20:50
2. 4 13 DILLON YOUNG GREER SC 1 1:25 1 0:23 11 12:35 2 0:18 1 8:13 0:22:53
3. 96 12 ADAM PORTER ASHEVILLE NC 12 2:19 7 1:25 1 9:50 4 0:27 8 10:48 0:24:47
4. 117 12 CHRISTOPHER VIEHE GREER SC 10 2:13 3 1:11 6 11:43 6 0:28 5 9:17 0:24:50
5. 35 12 WILLIAM ZEIMETZ GREENVILLE SC 3 1:38 6 1:23 9 12:21 13 0:48 3 9:02 0:25:09
6. 19 13 DAN HERRON GREER SC 4 1:40 9 1:31 8 12:10 9 0:34 6 10:24 0:26:17
7. 80 13 GARRETT STECK GREENVILLE SC 9 2:08 12 2:07 3 10:41 5 0:27 9 11:03 0:26:23
8. 24 12 ALEX CUMMINGS LYMAN SC 13 2:25 5 1:21 12 13:37 3 0:21 4 9:12 0:26:54
9. 40 12 OWEN MULLIKIN GREENVILLE SC 8 1:58 4 1:12 4 11:35 7 0:29 10 12:01 0:27:14
10. 119 12 DANIEL COLEMAN WINSTON GA 7 1:55 15 3:40 5 11:42 11 0:35 7 10:29 0:28:19
11. 36 13 LOGAN COLEY SIMPSONVILLE SC 5 1:44 10 1:36 7 11:54 8 0:30 11 12:55 0:28:37
12. 112 12 DAMIEN COTTAIS GREER SC 11 2:16 8 1:26 10 12:24 12 0:36 14 15:15 0:31:55
13. 42 12 DREW MCGINNISS LAURENS SC 6 1:48 11 1:40 14 16:14 10 0:35 13 15:03 0:35:18
14. 88 12 JOSHUA FLEMING SIMPSONVILLE SC 14 2:25 13 2:30 15 16:39 14 0:56 12 14:28 0:36:57
15. 138 13 ZION JOHNSON GREER SC 15 2:40 14 3:35 13 15:48 15 1:14 15 16:46 0:40:00
---------------------------------------------------------------------------
MALE AGE GROUP: 14 - 16 (300)
---------------------------------------------------------------------------

Place Bib Age Code NAME CITY/STATE Rank SWIM Rank T1 Rank BIKE Rank T2 Rank RUN PENALTY TIME DQ
1. 32 14 OLIVER PORTER ASHEVILLE NC 4 1:34 4 0:47 1 8:18 5 0:34 1 7:18 0:18:29
2. 15 16 ROWAN CROWLEY GREER SC 2 1:24 1 0:24 0:18:34
3. 2 15 EJ MCGINNISS LAURENS SC 3 1:26 2 0:26 2 8:48 3 0:21 2 9:06 0:20:06
4. 43 16 SEAN PORTER SIMPSONVILLE SC 6 1:45 3 0:38 4 9:34 1 0:19 4 9:39 0:21:52
5. 51 15 LIAM VANDERSCHAAF GREER SC 5 1:44 5 0:58 3 9:14 2 0:21 5 10:09 0:22:24
6. 75 14 CLAYTON GREGORY SIMPSONVILLE SC 7 1:47 7 1:57 6 11:26 4 0:33 3 9:39 0:25:20
7. 22 16 RYAN HUNTINGTON GREENVILLE SC 1 1:21 6 1:44 5 11:12 6 1:31 6 12:21 0:28:08